Press "Enter" to skip to content

Користь осінніх овочів

Попереду – перший місяць осені. Самий теплий, найщедріший. Найбагатший на сезонні продукти. У вересні, за рекомендаціями дієтологів і рестораторів, потрібно звернути особливу увагу на наступні продукти: капусту, квасолю, гарбуз, гриби, горіхи, томати. З фруктів на айву, яблука, журавлину, інжир. З м’ясних продуктів рекомендовані, насамперед, ягнятина, качка, куріпка (зрозуміло, список не повний – в ньому щонайменше півсотні продуктів). Що можна приготувати з цих продуктів? Сотні, якщо не тисячі страв! Але ми обмежимося салатами.

Капуста

Різновидів капусти багато, але ми, росіяни, ближче всього знайомі з білокачанної і цвітної капусти. Останнім часом на столі не стали дивиною і брокколі, і савойська, і червона капуста. Кожен з сортів володіє власним набором затребуваних людським організмом вітамінів і мікроелементів. Приміром, білокачанна капуста цінна дуже високим запасом антиоксидантів, які захищають клітини нашого організму від передчасного старіння і розвитку онкоутворень. Також білокачанна капуста – джерело заліза, яке так необхідно для профілактики анемії, функціонування серцево-судинної системи, мозкової активності. Брокколі корисна завдяки фолієвої кислоти, яка також бореться з розвитком раку. А от кольорова капуста благотворно впливає на здоров’я і красу волосся, стимулюючи їх ріст.

Салат з капусти брокколі з апельсином

Знадобиться: брокколі – 500 г, апельсини – 2 шт., білий виноград – 100 г, лимон – ½, йогурт – 200г, м’яка гірчиця – 1 ст. л. сіль і перець – за смаком.

Приготування: Відокремити качанчики броколі від стеблинок, промити і порізати стеблинки. Покласти їх в киплячу підсолену воду і варити 3-4 хв. Потім покласти качанчики і варити ще 2-3 хв. Але готова капуста повинна бути достатньо твердою. Дати стекти воді, промити в холодній воді. Зняти апельсинову шкірку, розрізати на тонкі смужки і потримати 5 хв у киплячій воді, відкинути на друшляк. Розділити апельсин на часточки, але так, щоб зібрати випливає сік. Змішати апельсиновий сік з соком лимона, додати йогурт і гірчицю. Розкласти на тарілці качанчики брокколі, часточки апельсинів і виноград без кісточок. Полити соусом з йогурту, прикрасити тонкими смужками апельсинової скоринки.

Помідори

Помідори – один з небагатьох овочів, які ростуть у нас, який містить у великій кількості рідкісний пігмент рослинного походження – лікопін. Він корисний як профілактика онкологічних захворювань та ефективного зниження рівня холестерину в крові. Тому, щодня вживаючи помідори, ми захищаємо серце від інфаркту, також помідори допомагають боротися з атеросклерозом і зайвою вагою. Томати рекомендуються у великій кількості людям, у яких знижений імунітет, які часто хворіють на ГРВІ та грип.

Салат з помідорів з бринзою і грибами

Знадобиться:помідори – 3-4 шт., цвітна капуста – 300г., бринза – 100 г, маслини (без кісточок) -5-10 шт, печериці – 4-5 шт., масло Altero Gold, сіль, кінза – за смаком.

Приготування: Насамперед про печерицях. Бажано придбати кілька зовсім молодих грибів. Тобто тих, у яких капелюшки ще не розгорнулися і не видно їх внутрішніх, темних пластинок. Гриби можна порізати в салат сирими, але можна бланшувати їх в киплячій підсоленій воді протягом хвилини. Отже, цвітну капусту розібрати на дрібні суцвіття, дрібно нарізати, додати порізані кільцями маслини, помідори і печериці. Додати нарізану кубиками бринзу. Все перемішати, заправити олією Altero Gold, сіллю, кінзою.

Квасоля

 

Це один з небагатьох овочів, які зберігають більшість корисних речовин навіть після гасіння та консервування. Квасоля допомагає боротися із зайвою вагою, нормалізує діяльність підшлункової залози, перистальтику кишечника, сприяє самоочищення організму і швидкому виведенню шлаків, токсинів. Квасоля рекомендується вживати у великій кількості після тривалого курсу прийому антибіотиків. Салати з квасолі, незважаючи на свою високу поживну цінність, популярні у тих, хто хоче схуднути, оскільки квасоля не сприяє набору жиру в проблемних місцях.

Тосканський салат з квасолею

Знадобиться:копчений бекон (смужки) – 4 шт., зелена квасоля – 250г., біла квасоля (консервована) – 400г, червона квасоля (консервована) – 400г, маленькі помідори (четвертинками) – 175г., оливкова олія – 3 ст. л., червоний винний оцет – 1 ст. л., зерниста гірчиця – 2 ст. л., базилік (свіжий) – 2 ст. л.

Приготування:Обсмажити на грилі бекон до хрусткої скоринки, потім нарізати його на маленькі шматочки. Довести до кипіння велику каструлю з солоною водою, додати зелену квасолю і варити до м’якості. Злити і промити під холодною водою. З’єднати квасоля з беконом і додати консервовану квасолю і помідори. Додати всі інгредієнти, перемішати і відразу ж подавати.

Гарбуз

Дієтологи жартома називають гарбуз «таблиці Менделєєва» — настільки різноманітний склад цього овоча. Рецепти печеного гарбуза зустрічаються в кулінарних книгах набагато частіше, ніж, наприклад, салати з сирої гарбуза. А даремно. Крім того, що салати з гарбуза красиві на вигляд, оригінальні на смак, у них (точніше в самій гарбузі) містяться вітаміни групи В, каротин і солі До, Mg, Fe. Смак стиглої сирої гарбуза досить виразний, тому інгредієнти для салату треба підбирати обдумано. У рецепти салатів пропонують додати яблуко, кореневої селера, айву, морква або виноград. Заправляти салати з гарбуза краще рослинним маслом, сумішшю рослинного масла з оцтом або йогуртом.

Салат яблучно-гарбузовий з соком червоної смородини і горіхами

Знадобиться:яблук – 200г., очищеної гарбуза – 200г., волоських горіхів – 50г., соку червоної смородини – 100г., цукру – 25г., лимонна кислота.

Приготування:взяти очищену гарбуз і яблука і натерти на крупній тертці. Далі потрібно заправити все це соком червоної смородини, лимона (або лимонної кислоти). Потім змішати отриману масу з подрібненими ярами волоських горіхів і рясно посипати цукром. Бажано приготувати за 2 години до подачі на стіл.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code