Press "Enter" to skip to content

Користь і шкода найпопулярніших продуктів

Модні тенденції є навіть в гастрономії. Сучасні люди, що бажають «бути в плюсі», прагнуть їм відповідати. Згодні з модними тенденціями лікарі?

1980-ті роки

В роки тотального дефіциту ми їли не те, що хотіли, а те, що вдавалося дістати. А модними продуктами були ті, які мріяли роздобути хоча б до свята.

Ковбаса – м’яса в ковбасі – не більше 40-65%. Решта – яйця, молоко, крохмаль, цукор, ароматизатори, барвники, консерванти та соя, що позначається на етикетці як рослинний білок.

Ікра – живильний, легкозасвоюваний делікатес, багатий білками, жирами і мінеральними солями, амінокислотами, поліненасиченими жирними кислотами, йодом, фосфором, калієм і цинком і вітамінами А, D, Е.

Банани – єдиний фрукт, який можна їсти при гастритах і інших хворобах шлунково-кишкового тракту. Корисні пацієнтам з серцево-судинною недостатністю, при гіпертонічній хворобі, захворюваннях нирок, печінки, жовчовивідних шляхів та при цукровому діабеті. З’ясувалося, що вживання саме недостиглих бананів в їжу знижує ризик виникнення раку кишечника.

Шоколадні цукерки – в помірних кількостях – дуже корисне ласощі. У шоколаді містяться ефірні масла, що захищають судини від атеросклерозу, магній, який рятує від депресій і підвищує стійкість до стресів.

Консервований зелений горошок – рекомендується пацієнтам з атеросклерозом, гіпертонією, ішемічною хворобою серця та цукровим діабетом. При консервуванні в горошку зберігаються всі вітаміни (В, С, каротин) і поживні речовини – солі калію, фосфору, кальцію, а також незамінні амінокислоти.

Фанта, кола – на 90% складаються з газованої води. При частому вживанні можуть викликати розлад шлунку і панкреатит, порушення в роботі жовчовивідних шляхів і підшлункової залози, надлишковий вміст фосфорної кислоти сприяє вимиванню кальцію з організму.

1990-ті роки

Продуктове достаток, що охопило країну в середині 90-х, привело до розшарування суспільства: одні стали прихильниками здорового харчування, інші – шанувальниками екзотичних продуктів.

Йогурти – легкий, смачний кисломолочний продукт, що містить корисну мікрофлору, пригнічує діяльність патогенних мікроорганізмів, покращує роботу шлунково-кишкового тракту, активізує імунну систему. Останнім часом кажуть, що не всі йогурти однаково корисні. Зате всі вони – гарантовано нешкідливі (якщо, звичайно, у них не додали надто багато «хімії»).

Свіжовичавлені соки – правильно приготований фреш – джерело легкозасвоюваних вітамінів, мінеральних речовин і антиоксидантів, який легко і швидко засвоюється організмом, сприяючи відновленню біохімічного та мінерального балансів в тканинах і клітинах організму. Проте в день не можна пити більше 3 склянок – інакше можливі розлади шлунка. А при виразковій хворобі, панкреатиті і загостренні гастриту кислі соки протипоказані зовсім – вони можуть викликати печію і больові напади.

Суші – японці, для яких суші – національне блюдо, переконані, що його вживання сприяє поліпшенню роботи серця, судин шлунка і продовжує життя. Однак суші слід замовляти тільки в ресторанах з бездоганною репутацією. Суші з риби «другої свіжості» може призвести до отруєння і заразити паразитами, а в деяких видах риби міститься небезпечна кількість ртуті.

Салат «Цезар» – незважаючи на корисні інгредієнти – біле куряче м’ясо, листя салату, тертий пармезан, грінки, яйце і вустерський соус, – не схвалюється дієтологами з-за неполезного поєднання сиру та м’яса, а також жирного майонезу і надмірної кількості спецій. У середній порції «Цезаря» міститься 60 грам жиру, і тягне вона на 620 ккал!

Екзотичні фрукти – в кінці 90-х ми дізналися смак манго, ківі, фізалісу, авокадо і інших дарів заморської землі. Лікарі і дієтологи вважають, що ніяка екзотика не може замінити рідні яблука і груші. Їжа, яка виросла на рідній землі, засвоюється краще, до того ж заморські фрукти більшу частину вітамінів і корисних речовин втрачають при транспортуванні і нерідко викликають алергію.

2000-ті роки

Асортимент магазинів можна порівняти із західними супермаркетами, а тема здорового харчування – найбільш обговорювана не тільки в пресі, але і в громадському транспорті. Тепер продукти не просто їдять – ними лікуються.

Збагачені продукти – прилавки заполонили хліб з пророщених зерен, кефір з біфідобактеріями, каші з вітамінами. Однак дієтологи рекомендують дивитися на етикетку і рахувати кількість поглинених речовин, надлишок яких так само шкідливий, як і нестача. Надлишок кальцію може призвести до каменів у сечовивідних шляхах, надлишок вітаміну негативно позначається на роботі нервової системи, вітаміну D – збільшує ризик гіпертонії, а зайве залізо підвищує вироблення вільних радикалів.

Зелений чай – випередив за популярністю чорний, визнаний одним з найкорисніших напоїв. Має омолоджуючий ефект, захищає від раку, бореться з карієсом.

Грецький салат – легке, збалансоване (салат, огірок, сир, маслини і томати), низькокалорійне (247 ккал на порцію) блюдо.

Енергетичні напої – безалкогольні напої, підвищують працездатність, особливо затребувані у трудоголіків і жителів нічних клубів. При тривалому вживанні виснажують нервову систему, призводять до підвищення артеріального тиску і рівня цукру в крові. У разі передозування викликають психомоторне збудження, підвищена нервозність, депресію. Офіційно заборонені в деяких європейських країнах.

Be First to Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code